Bugünlerde neyin gerçek olup neyin olmadığını söyleyebilmek bir hayli zor. Alışverişin olduğu herhangi bir sektörde orijinal olmayan ancak orijinalinin tıpkısı görünümünde ürünlerin de olabileceğini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bu ürünlere yazıcı mürekkepleri ve kartuşları da dahil. Öncelikle orijinal olmayan mürekkeplerin üç büyük dezavantajı bulunuyor. Orijinal olmayan bir mürekkep satın aldığınız zaman verimi o kadar düşük gelir ki neredeyse yarısı boş bir şişe satın almış olursunuz. İkinci olarak; orijinal olmayan kartuşların yazıcılara kalıcı hasarlar verebileceği, bilinen bir gerçektir. Üçüncüsü ise yazdırma kalitesidir. Kırmızıyı pembe, maviyi yeşil ve siyahı gri olarak yazdırmak istemiyorsanız, orijinal mürekkepten vazgeçmeyin.


Peki; orijinal olmayan mürekkep ve kartuşlar nasıl tespit edilebilir? Veya şöyle soralım: Orijinal ürün aldığınızdan nasıl emin olursunuz?
Aslında biraz araştırma ve inceleme yaparsanız, orijinal sarf malzemelerinin orijinal olmayanlardan kolayca ayrıştırıla bildiğini görebilirsiniz.


Fiyatları Sorgulayın
Mürekkep veya kartuş satın alırken zaman zaman internet sitelerinde cezbedici fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Fiyatlar gerçek olamayacak kadar iyiyse muhtemelen gerçek değildir. Düşük fiyattan (indirimli değil) satılan ürünlerin meşruluğunu kontrol edin. Uygun fiyatlı demek de her zaman ürünün orijinal olmadığı anlamına gelmez. Bazı zamanlarda e-ticaret sitelerinde kampanyalar olabilir. Ancak bu noktada da indirim oranlarının çok uçuk olmamasına dikkat etmek gerek. Müthiş kampanya diyerek satın almayı düşündüğünüz ürün orijinal olmayabilir. Orijinal olmayan bir ürün satın aldığınızda da düşük kaliteli hizmeti kabul etmiş olursunuz. Dolayısıyla, kampanyalı ürün satın alırken de şüpheci olmakta fayda var.


Kilit Nokta: Ambalaj
Orijinal olmayan mürekkep satıcıları, ambalajlarına da mürekkepleri kadar özen gösterirler, daha fazlası değil. Siz de bu noktayı kullanarak satın almayı düşündüğünüz mürekkebin orijinal olup olmadığını kısa bir incelemeyle anlayabilirsiniz. İşte elinizdeki mürekkep veya kartuşun orijinal olmadığını gösterebilecek birkaç işaret:


Soluk marka logosu
Mürekkep yuvalarında çekme şeridi mührünün olmaması
Ambalajda/şişede/kartuşta gözle görülür hasar
Mürekkep veya toner tozu sızması
Güvenlik mührünün üreticinin belirttiği şekilde açılmaması
Kutu üzerindeki yazılarda baskı ve yazım hataları
Taklit ürünlerde marka adına bir harf eklenmesi veya çıkarılması
Eğer satın aldığınız mürekkep veya kartuşun orijinal olduğundan emin değilseniz, yazdırdığınız belgelerde şunların olup olmadığını kontrol etmekte fayda var:
Taşan mürekkep
Hatalı renkler
Bozuk metin


Unutmayın ki yazdırdığınız belgeler önemlidir. Yazıcınıza ve yazıcı kartuşlarınıza dikkat ederek orijinal ürünler tercih etmeniz, her zaman iyi ve kaliteli baskı almanızı sağlayacaktır.

EKİP DİJİTAL BASKI ÇÖZÜMLERİ LTD.ŞTİ.